Tommaso Balestrieri Mantua 1783 |
Santo Serafin Venedig ca. 1735 |
Giuseppe Fiorini München 1899 |
Enrico Marchetti Turin ca. 1880 |
Andreas Guarnerius Cremona 1695 |
Matteo Goffriller Venedig ca. 1710 |
Camillus Camilli Mantua 1736 |
Joseph Gagliano Neapel ca. 1780 |
Giovanni B. Grancino Mailand 1697 |
Nicolas Lupot Paris 1801 |
Marinus Capicchioni Rimini 1966 |
Carlo Bisiach Florenz 1927 |
Leandro Bisiach Mailand 1919 |
Joannes Guillami Barcelona 18. Jh. |
Romeo Antoniazzi Cremona 1922 |
F. Garimberti Mailand 1928 |
Francesco Ruggieri Cremona ca. 1715 |
J.G. Hellmer 1746 |
H. C. Silvestre Paris 1896 |
Joseph Bassot Paris um 1800 |
Jean B. Vuillaume Paris 1865 |
Aegidius Klotz Mittenwald 18. Jh. |
Joseph Ceruti Cremona 1841 |
Joseph Knitl Mittenwald 1785 |
L. Widhalm Nürnberg,18. Jhdt. |
ital. Violine ca. 1750 |
Joseph Ceruti Cremona 1841 |
ital. Violine ca. 1750 |
Sebastian Kloz Mittenwald 1753 |
Carl Hellmer 1787 |
D. A. Guastalla Reggiolo 1932 |
Enrico Marchetti Turin 1915 |
Jean Louvet Paris 1747 |
A. Walter Wien 1785 |
Januarius Gagliano Neapel 1767 |
Lorenzo Storioni Cremona ca. 1780 |
Gaspare Vimercati Mailand 17. Jhdt. |
A. Stradivari Cremona um 1700 |
A. S. Ph. Bernardel Paris um 1840 |
A. H. Amati (piccolo) Cremona um 1600 |
G. B. Gaibisso Alassio 1929 |
Nicolas Lupot Orléans 1791 |
Vincenzo Postiglione Neapel Ende 19. Jhdt |
Nicolas F. Vuillaume Brüssel 1835 |
Giuseppe Pedrazzini Mailand 1913 |
Carlo F. Landolfi Mailand 1759 |
Ernesto Pevere Ferrara 1931 |
J.B. Vuillaume Paris 1856 |
Giuseppe Pedrazzini Mailand 1926 |
Antonius Sgarbi Rom 1900 |
Mario Gadda Mantua 1962 |
Riccardo Antoniazzi Mailand 1906 |
Baptista Gioffreda Turin 1862 |
Enrico Ceruti Cremona 1840 |
Annibale Fagnola Turin 1915 |
Michael Dötsch Berlin 1937 |
Joseph Kloz Mittenwald 1800 |
Gabriel Lemböck Wien ca. 1855 |
P.O. Spidlen Prag 1981 |